Kultura v Benátkách

Navštívit můžete v Benátkách nejvýznamnější galerii zvanou Gallerie dell’Accademia. Jedná se o největší sbírku benátského umění a rozkládá se ve třech církevních budovách. Základem celé sbírky se stala Accademie di Belle Arti, která byla založena již v roce 1750. Jejím zakladatelem se stal malíř Giovanni Battista Piazzetta. Její přesunutí do dnešních budov bylo provedeno v roce 1807 Napoleonem a následně se celá sbírka rozrostla o nová díla. Všechny malby jsou rozdělené do 24 síní a některé mají označení římskými číslicemi. Zhlédnout zde můžete byzantské umění a mezinárodní gotiku, také barokní tvorby a krajinářství. Nejvýznamnějším benátským malířem 18. století se stal Giambattista Tiepolo.

Město je domovem opery, a to zejména na ostrově zvaném Tronchetto. Hudba a představení jsou kvalitní a můžete navštívit například divadlo Teatro La Fenice. Pokud patříte mezi milovníky vážné hudby, rezervujte si místo v Scuola di San Rocco, kde vám Accademia San Rocco poskytuje pravidelně představení barokní hudby na dobové nástroje. Vstupenky si můžete objednat osobně anebo prostřednictvím telefonu.

Pokud máte kulturního ducha, určitě nevynechejte benátské hry v divadle Teatro Goldoni. Tato představení si nesmíte nechat ujít. Divadlo nabízí kompletní repertoár benátské klasiky, včetně děl slavného Goldoniho. Pokud se v divadle hrají premiéry, je nezbytné si vstupenky rezervovat na několik týdnů dopředu. Doporučujeme vám, abyste si vstupenky vyzvedli alespoň hodinu před začátkem představení, čímž zabráníte jakémukoliv zdržení. Velmi známé divadlo v Benátkách je Teatro l’Avogaria, které působí již od roku 1969. Hlavním představitelem divadla se stal benátský profesor Giovanni Poli, který zemřel v roce 1979.

Klasický balet máte možnost zhlédnout během sezony v divadle Teatro La Fenice, kde se konají i jiná taneční vystoupení. Ve městě bylo natočeno také spoustu filmů, jako je například Smrt v Benátkách pocházející z roku 1971, dále byl v roce 1973 natočen horor s názvem Teď se nedívej, dále z roku 2004 drama Kupec benátský.

Benátky se staly tématem pro mnoho spisovatelů, například Henry James použil Benátky jako pozadí pro své romány. Z benátského prostředí pochází také hry Williama Shakespeara, jako je například Othello a Kupec benátský. Mistrovské dílo napsal Thomas Mann, a to v roce 1912 vyšlo pod názvem Smrt v Benátkách. Mezi novější díla patří Margaret F. MacDonald a její kniha Palaces in the Night. O životě v Benátském klášteře psala Mary Laven’s a Francesco da Mosto’s psal o historii celého města. Kniha je plná fotografií a vy můžete zhlédnout život místních obyvatel.

Navštivte jedinečná představení a zkuste zavítat do kultury města, určitě se vám zalíbí charakter Benátek a skrývá vám více krás, než si sami dokážete představit.