Dublin

Pohlednice Dublinu, Zdroj: Wikipedia Commons
Pohlednice Dublinu, Zdroj: Wikipedia Commons

Dublin je hlavní město Irské republiky a město obývá kolem půl milionu lidí. Dublin leží na východě u pobřeží Irska a protéká tudy řeka Liffey, která se vlévá do Irského moře. Průměrná nadmořská výška města je dvacet metrů nad mořem. Celé město je řekou rozděleno na dvě části, z nichž severní část zvaná Northside je chudší a jižní část Southside je bohatší. Dublin se čím dál více během 21. století stává hlavním cílem mnoha turistů ze všech koutů světa, zažívá rozkvět, což se projevuje i v místní ekonomice. Město je živé, plné atmosféry a také hospůdek, v nichž se točí zábava s dobrými lidmi. Ulice jsou posety památkami, které určitě stojí za návštěvu.

Nejlepší dobou pro návštěvu Dublinu je od dubna do října. Nejlepší počasí vám Irsko nabízí během července a srpna, kdy je zde také velký nával turistů a musíte počítat s vyššími cenami než mimo sezónu. Avšak během roku do Dublinu míří celá řada lidí za vyhlášenými festivaly, kulturními a náboženskými akcemi a také za sportem.

Nejstarší památkou v Dublinu je Christchurch Cathedral, která pochází z raného středověku. Prohlášené jsou dlážděná ulice Temple Bar, Phoenix Park, což je největší městský park v Evropě. Město vám nabízí také Národní galerii Irska a také poklady v Národním muzeu, kde můžete zhlédnout například nejlepší evropské sbírky prehistorických zlatých artefaktů. Pokud jste milovníci historie, určitě nepřijdete zkrátka, protože Dublin vám nabízí mnohem více.

Město je proslulé nejen bohatou historií, ale v současné době se mluví o irské literatuře, protože zde žil slavný James Joyce, romanopisec a básník. Za nejlepší román 20. století je dle mnoha kritiků Odysseus od Jamese Joyce, kde popisuje život lidí v Dublinu. Také se zde narodili nositelé Nobelovy ceny, jako je například William Butler Yeats, George Bernard Shaw či Samuel Beckett. Pokud jste příznivci hudby, budete vědět, že z Dublinu pochází hudební skupiny, jako je U2 a Chieftains.

Mladí lidé ocení bohatý noční život, protože se zde nachází spousta barů, klubů a také tradičních hospod. Milovníci nakupování nepřijdou zkrátka a mají se na co těšit. Podnebí je zde přímořské, kdy je zima tepla a léto naopak chladné. Průměrná roční teplota se pohybuje kolem 10 °C. V lednu teplota klesne k 5 °C a v červenci, nejteplejší měsíc v roce, se teplota pohybuje maximálně kolem 15 °C. Co se týče srážek, průměrně za rok spadne asi 750 mm, protože Dublin je nejsušší oblastí Irska. Nevýhodou však je, že se srážky vyskytují poměrně často a vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 75 % až 88 %.

Oficiálním jazykem v Irské republice je gaelská irština. Dále je zde rozšířená angličtina, jelikož jsou sousedé Anglie. Pokud se do Dublinu chystáte, určitě se naučte alespoň základní fráze.