Doprava v Amsterdamu

Letiště

Amsterdamské letiště, Schiphol, je hlavní letiště v Nizozemí, ale dokonce i menší letiště jako Rotterdam nebo Eindhoven nejsou moc daleko od Amsterdamu. Nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak se dostat do Amsterdamu ze Schiphol je cesta vlakem. Cesta na hlavní nádraží trvá asi dvacet minut. Taxi stojí minimálně €35 a v závislosti na provozu (jsou zde docela časté dopravní zácpy, navíc v centru je možné díky kanálům, že některými ulicemi jde projet jen v jednom směru) může chvilku zabrat, než se na vás dostane. Z Rotterdamu trvá cesta vlakem do Amsterdamu 45 minut. Tramvaj odjíždí často, jednou až dvakrát do hodiny. Místní autobusy vás do železniční stanice dovezou za dvacet minut. Z Eindhovenu jeto dvakrát dál, ale autobusy vás odsud dovezou přímo do centra Amsterdamu. Cesta trvá 90 minut.

  • Internet: www.ns.nl (informace o odjezdech vlaků a cenách v Nizozemí),
  • www.schiphol.nl

Veřejná doprava

Nejjednodušší je cesta tramvají. Nové metro má sice limitovaný počet stanic, ale společně s autobusy a kanální dopravou (lodě) doplňují tramvajovou dopravní síť. Cenově dostupné 72 hodinové jízdenky pro městskou dopravu stojí €15 a jsou k dostání v kanceláři GVB u Hlavního nádraží. K dostání jsou také 24 hodinové (€7) a 48 hodinové (€11.50) jízdenky. Požádejte o mapu se všemi tratěmi tramvají. Mezi půl jednou a sedmou ranní sice žádné tramvaje nejezdí, ale jezdí zde noční autobusy. Všichni obyvatelé Amsterdamu cestují na kole a pokud chcete také, můžete si zde vypůjčit kolo. Například v Bike City v Bloemengract v Jordaan.

  • Internet: www.gvb.nl, www.bikecity.nl

Taxi

Protože je těžké jezdit autem po centru Amsterdamu, taxi je zřídkakdy nejrychlejší způsob dopravy. Také je docela těžké si zavolat taxi na ulici. Nejlepší způsob je požádat obsluhu hotelu nebo restaurace o zavolání taxi. Taxi službu zde provozuje mnoho společnosti a ceny můžou být velmi různé. Na centrálu taxi služby se dovoláte vytočením telefonního čísla +31 (0)20 677 77 77. Je zde taky levná taxi služba zvaná Taxi Tulip, její telefonní číslo je +31 (0)20 636 3000. Očekávejte platbu okolo €10 až €15 za cestu městem.