Doprava v Paříži

V Paříži můžete kombinovat několik druhů dopravních prostředků. Protože na určitá místa se jen metrem či autobusem nedostanete, tak je potřeba využít i třech prostředků. Nejlepší je kombinovat metro a rychlodráhu RER, které na sebe navazují odkudkoliv kamkoliv.

Metro

Podzemní metro v Paříži je jedno z nejstarších meter v celé Evropě. Jeho provoz byl zahájen v roce 1900. Dnes je zde celkem 14 odlišných linek, které se odlišují barvami. U každé stanice metra se nachází stánek, v němž máte možnost si zakoupit jízdenky a také plánek tras metra, který je naopak zdarma. Na větší mapce je zobrazena nejen trasa metra, ale také velké ulice a významné památky, kterých je v Paříži víc než dost. Paříž má více než 30 stanic. Ve větších stanicích najdete i obchody, jejichž ceny jsou většinou nízké.

Stanice jsou čisté, avšak je zde mnoho žebráků.

Samozřejmě, jestliže na metro nejste zvyklí, bude se vám zdát tento druh dopravy docela nepřehledný, ale za pár dní si na to jistě zvyknete a začnete se orientovat. Přestupní stanice jsou výrazně vyznačeny. Metro většinou jezdí od 5 hodin ráno do 0:30 v noci.

Než nastoupíte do metra, musíte si cvaknout jízdenku a výhodou je, že na ni můžete jezdit, jak dlouho chcete a také přestupovat, kolikrát chcete. Jestliže však vystoupíte z metra, jízdenka je už neplatná. Můžete si zařídit i legitimaci, což je Carte Orange. Zřízení této legitimace je bez poplatku, ale potřebujete fotografii o rozměrech, které se dávají na doklady. Dokupujete si pouze do legitimace kupony. S touto univerzální legitimací můžete cestovat nejen metrem, ale autobusem a dráhou RER.

RER

Zkratka RER označuje réseau express régional a je to zvláštní typ metra, který připomíná náš vlak. Je rychlejší než metro a některá spojení RER nezastavují na všech stanicích. RER má pět linek, které jsou označeny písmeny od A do E.

Na každé zastávce jsou informace o spojích, čtěte si je řádně, jelikož některý vlak RER nezastavuje na určitých stanicích, například někdy RER jede z nádraží Les Halley až na letiště a jinde nezastavuje.

Autobus

V Paříži je celkem 57 linek autobusů. Musíte však počítat s tím, že autobus bude přecpaný a může také čekat v dlouhých kolonách.

Autobusy se nedají s metrem srovnat, protože cesta je zdlouhavá. Jedinou výhodou autobusů je, že během jízdy můžete sledovat okolní ulice a památky. Jízdenky jsou shodné s jízdenkami na metro a RER.

Musíte zmáčknout červené tlačítko před stanicí, kde byste chtěli zastavit.

Tramvaj

V Paříži jsou linky tramvají pouze dvě, tudíž to není nejlepší volba pro přemisťování se po Paříži. Jedna linka tramvaje se nachází nedaleko stanice metra Porte de Versailles, což je jihozápad města, a druhá linka kousek od Défense. Tramvaje během své návštěvy Paříže pravděpodobně vůbec nevyužijete.

Automobil

V Paříži máte možnost si pronajmout automobil, což vám usnadní pohybování se v centru Paříže. Je to docela levné a také pohodlné. Nemusíte si hlídat čas, kdy vám jede autobus. Pronájem auta na jeden den je v přepočtu 600 Kč. Tudíž cesta na různé atrakce a k různým památkám pro vás může být jednoduchá a nemusíte chodit pěšky.