Festival v zahradách zámku ve Versailles

Zdroj: Wikipedia Commons
Zdroj: Wikipedia Commons

Již 2. dubna 2010 začal festival v zahradách zámku ve Versailles. Jeho ukončení se datuje 31. října 2010, máte tedy ještě čtyři měsíce na návštěvu nádherných zahrad a jedinečného festivalu. Zámek, jež je situovaný ve Versailles, láká zejména milovníky vody a také hudby na jedinečný festival velkých zpívajících fontán nesoucích název „Grandes Eaux Musicales“ a hudební zahrady „Les jardins musicaux.“

Slavnosti vznikly na počest doby Ludvíka XIV. a dokážou turisty zavést do výjimečného prostředí, které je dominantní uměním a hudbou ze sedmnáctého století. Velké zpívající fontány vám při procházce dodají jiskřivou a melodickou atmosféru, k níž přispívá také zeleň zahrad. Zámecké zahrady nabízí hned několik tras na procházky, přičemž se vždy projdete mezi nádhernými místy parku. Procházky doprovázené zpívajícími fontánami můžete uskutečnit každou sobotu a neděli až do konce října. Vstup je placený a stojí 8 EUR, děti od 6 do 18 let platí 6 EUR a děti do pěti let mají vstup zcela zdarma.

Jestliže si chcete projít Versailleskou zahradu s hudebním doprovodem, můžete ji navštívit jakékoliv úterý až do 28. září. Vstupné činí 7 EUR, děti od 6 do18 let platí 6 EUR a děti do pěti let mají vstup opět zdarma.

Ještě než začne večerní představení fontán, probíhají v zámku padesáti minutové prohlídky královských pokojů. Při prohlídkách vás doprovází barokní muzikanti a také taneční páry, jež zvou turisty na dobový bál. Jakmile se setmí, začínají se v královské zahradě Ludvíka XIV. probouzet fontány a začíná večerní představení. Fontány jsou osvícené a ozvučené a některá představení pro vás mají překvapivé zakončení – ohňostroj. Celý večer je doprovázen barokním orchestrem nesoucí název Musica Antiqua Köln. Večerní představení můžete navštívit 3., 10., 17., 24. a 31. července a dále také 7., 14., 21. a 28. srpna. Vstupné na podvečerní prohlídku zámku činí 18 EUR, děti od 6 do 18 let platí 13 EUR a děti do pěti let mají vstup zdarma. Na velké vodní noci je vstupné 21 EUR a věková kategorie od 6 do 18 let platí 17 EUR a vstupné na obě akce činí 36 EUR a pro děti od 6 do 18 let je vstupné ve výši 25 EUR.

Versailles je středně velké město, které obývá téměř 100 tisíc lidí. Od Paříže se nachází ve vzdálenosti padesáti kilometrů a jezdí sem z hlavního města Francie poměrně často autobusy. Původně se jednalo o bezvýznamnou malou vesnici, jejíž význam však narostl za vlády Ludvíka III., jenž zde nechal postavit malý lovecký zámek v roce 1624. Po jeho smrti se Ludvík XIV. rozhodl vybudovat na místo loveckého zámečku velkolepý zámek, jak ho známe dnes. V současné době patří k nejvíce navštěvovaným zámkům na světě. Na stavbě se podílelo hned několik významných architektů, jejichž cílem byl panoramatická stavba. Předním návrhářem budovy se stal architekt Le Notre. Zámek s bohatou historií se stal centrem a dominantou Versailles.

Velmi významné jsou již zmíněné Versailleské zahrady, které byly považovány za vzor francouzských zahrad. Mnoho zámeckých parků je vybudováno právě podle těchto zahrad. U paláce se rozprostírají dvě menší fontány – fontána Diany a fontána Point-de-Jour. Nejedná se však o jediné fontány, které jsou v zahradách situované. Než dojdete k velmi významné Apolónově fontáně, kterou tvoří voda vynořující se kočárem taženým čtyřmi koňmi, zhlédnete například fontánu Pyramid, Dianiných nymf, Draků, Neptunovu fontánu či dvojitou řadu bronzových nádrží nesoucí název Allée des Marmousets. Tak neváhejte a vydejte se na jedinečnou prohlídku a festival ve Versailles.