Dubrovník, perla Jadranu

Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons

Dubrovník je chorvatským přístavním městem, jež se rozprostírá na jihu Dalmácie na úpatí vápencového pohoří. Nabízí jedinečnou subtropickou vegetaci, která je kombinována umělecky a historicky unikátními stavbami. Město obývá více jak čtyřicet tisíc obyvatel a většina z nich se hlásí k příslušnosti chorvatské. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších turistických center Jaderského moře. Mnohdy je Dubrovník přezdíván jako „perla Jadranu“. Vězte, že jeho návštěvou rozhodně neprohloupíte.Dubrovník je pro milovníky památek jako stvořený. Díky své bohaté historii je zde celá řada významných staveb, jež jistě stojí za návštěvu. Nejcennější památkou města je ucelený fortifikační systém města, jenž se zachoval zcela neporušený. Je tvořen z 1940 metrů hradeb pocházející z osmého až sedmnáctého století. Hradby jsou místy až šest metrů silné. Dále je součástí systému patnáct obranných věží, z nichž nejmohutnější dominuje názvem Minčeta. Na hradby vstoupíte hned na několika místech a můžete si užívat jedinečné procházky po mohutných stavbách kolem celého starého města. Musíte však počítat s tím, že se zde platí vstupné.

Starý Dubrovník vám nabízí pohled na neporušený obraz patricijského města na přelomu sedmnáctého a osmnáctého století, což je období po katastrofálním ničivém zemětřesení. Centrem starého města je hlavní ulice Placa-Stradun, z níž obě strany vedou k hradbám. Na Place-Stradunu máte možnost zhlédnout renesanční kostel svatého Spasitele pocházející ze šestnáctého století, románsko-gotický františkánský klášter a Onofriovu kašnu, jež byla v minulosti součástí vodovodního systému ve městě. Na druhé straně končí ulice náměstím Luža a dominantou náměstí je Rolandův sloup z patnáctého století. Dále zde stojí palác Sponza s mincovnou, celnicí, státní pokladnicí republiky a bankou. Svůj obdiv si získal barokní chrám svatého Blažeje a dům Luža. Vedle městské kavárny, oblíbeného místa k posezení, se rozkládá Knížecí palác, jenž je považován za nejkrásnější stavbu Dubrovníka.

Nedaleko je situováno Gundulićovo náměstí, kde se dopoledne koná tržiště zemědělských plodin. V sousedství je barokní dubrovnická katedrála Panny Marie. Jižní části města dominuje dominikánský kostel a klášter, jehož výstavba proběhla od třináctého do patnáctého století. V současné době slouží jako muzeum a obrazárna nabízející pohled na díla světových malířů.

Jakmile zhlédnete impozantní památky Dubrovníka, můžete se vydat k moři a užívat si slunečních paprsků. Dubrovník nabízí celou řadu možností pěkného koupání. Nedaleko brány Ploče je umístěné městské a pěkně upravené koupaliště s názvem Banje. Návštěvníci si vychvalují hrubý písek a drobnější oblázky. Během sezóny bývá přeplněné. Koupaliště si lidé oblíbili také díky nádhernému výhledu na staré město. Kromě pláží jsou zde i luxusní hotely. Nedaleko kláštera Sveti Jakov od Višnjice se rozprostírá atraktivní pláž Sveti Jakov, kterou navštěvují zejména místní obyvatelé. Hlavní městské koupaliště s hrubým pískem a betonovými plošinami je umístěné na poloostrově Lapad v zátoce Sumratin. Nabízí jedinečné možnosti sportovišť, atrakcí, barů, restaurací a také sprch. Za zmínku stojí i pláže Valamar Dubrovnik President a Importanne Resort, který byly vyznamenány takzvanou Modrou vlajku. Jestliže hledáte nudistickou pláž, zavítejte na ostrůvek Lokrum a Cava nedaleko pláže Copacabana na Lapadu.

Dubrovník je město známé díky vodnímu pólu, plavání a ostatním vodním sportům. Vodního póla si zde turisté a místní obyvatelé užívají po celý rok. K dispozici je i sportovní hala a sportovní hřiště sloužící pro tenis, fotbal, volejbal či basketbal. Ve večerních hodinách se můžete vydat jak do místních barů, tak i za kulturní atmosférou do stálého divadla Marina Držiće.