Co navštívit na Mallorce

Katedrála v Palmě
Katedrála v Palmě

Palma de Mallorca

Palau de S´Almudaina
Tento palác s gotickou kaplí sv. Anny sloužil v minulosti jako sídlo emíra, později aragonských a mallorských králů a nakonec také jako základna vojenského velitelství. Budova má čtyři věže, z nich na jedné z nich je bronzový anděl. Na nádvoří se nachází mohutné kanony. Jižní křídlo budovy je přístupné veřejnosti, pokud zde zrovna nepobývá Juan Carlos I.

Banys Àrabs
V minulosti se jednalo o maurské lázně postavené v 10. století. Dnes z nich zbylo pouze dvanáct elegantních sloupů nesoucí klenbu.

Castell de Bellver
Tento královský palác vyhlížející jako pevnost ze 14. století se nachází na kopci v západní části města. Dnes zde sídlí také historické muzeum a v létě se na nádvoří pořádají koncerty. Je odtud nádherná vyhlídka na město a přístav.

Sa Llotja
Gotická stavba z 15. století, dnes je v ní výstavní síň. Pořádají se zde také karnevalové zábavy.

Poble Espanyol
„Španělská vesnice“ z desítek maket významných španělských staveb ve zmenšeném poměru v západní části města.

Convent de Sant Francesc
Tento klášter z roku 1232 s gotickým kostelem postaveným o půl století později je slavný pro svou zajímavou křížovou chodbu.

La Seu
Tato katedrála je nejslavnější stavbou na Mallorce. U jejího zrodu stál v roce 1230 král Jakub I. (Jaume I.), dostavěna byla až o 300 let později. Na jejím vzezření se později podílel i Antoni Gaudí. Hlavní loď dlouhá 110 metrů ohromuje 14 štíhlými 22 metrů vysokými sloupy.

Felanitx
Felanitx se nachází na úpatí vrchoviny Serres de Llevant. Nejvíc rušno je ve Felanitxu v neděli, tento den probíhají pravidelné trhy. Pozornost turistů poutá chrám Sant Miquel ze zlatistého pískovce postavený v roce 1248. Obdiv si zaslouží také místní hrad Castell de Santueri. Za výšlap stojí kopec s klášterem a kostelem Sant Salvador, jedná se o významné poutní místo již od 14. století. Zmíněný kostel pochází z roku 1716. Nejvíc zajímavá je však sedm metrů vysoká socha Krista z 20. století. Městečko Felantix je rovněž proslulé výrobou kachlí (azulejos), a to už od arabského období.

Historické centrum Alcudie
Historické centrum Alcudie

Alcúdia

Alcúdia je opevněné město na poloostrově Victòria. Za poznání určitě stojí městské brány Porta de Sant Sebastià a Porta de Xara. Součástí opevnění je také kostel Sant Jaume. Zajímavý je také rekonstruovaný městský palác Can Torró, kde dnes sídlí knihovna a kulturní centrum. Neobvyklé je muzeum pod širým nebem – Museu Monogràfic de Pollentia odhalující pozůstatky římské civilizace.

Pollença

O Pollençe se dá říci, že je nejkrásnějším městem ve vnitrozemí. K moři i do hor je odtud blízko, místní kuchyně je výborná, architektura malebná, avšak je tu malá ubytovací kapacita. Na konci města je pozoruhodný římský most. Za výšlap stojí určitě hora Puig de Calvarí. Na její vrchol s kaplí z 18. století se dostanete od staré radnice po zdolání 365 schodů. Pokud by jste ještě neměli dost – z jižního okraje města vede cesta na 300 metrů vysokou horu Puig de Maria.

Sollér

Sollér je půvabné městečko, mezi jeho chlouby patří budova Banco de Sollér Joana Rubió žáka Antoniho Gaudího a chrám Sant Bartolomeu na Placa Constitució. Na Carrer de Sa Mar je muzeum Museu Municipal s místními historickými exponáty. Na přírodovědné sbírky se zaměřuje Museu Balear de Ciencies Naturales, jeho součástí je i botanická zahrada.

Manacor

Město Manacor je známé tradicí výroby nábytku v mallorském stylu. Po královském paláci ze 14. století zůstala dnes pouze Palácová věž (Torre de Palau). Místní významnou památkou je kostel Dolors de Nostra Senyora se zvonicí vysokou 84 metrů a dominikánský klášter s růžencovou kaplí na Plaça del Convento. Archeologii je věnováno místní muzeum Torre dels Enagistes.
Přírodní zajímavosti na Mallorce

Coves d´Artà

Nejhezčími jeskyněmi Mallorky jsou právě Coves d´Arta. Nachází se 11 kilometrů východně od města Artà. Skví se v čelní straně útesu nad Platja de Canyamel. Tyto vápencové jeskyně vznikaly několik století vlivem pobřežní eroze a dnes jsou hluboké 300 metrů. Jsou plné roztodivně tvarovaných stalagmitů a stalaktitů. Jednotlivé jeskyně jsou pojmenovány podle stupňů Danteho Pekla.

Coves del Drac (Dračí jeskyně)

Nachází se nedaleko Porto Crista směrem na Porto Cristo Novo. Chodby a podzemní prostory jeskyní čítají asi 2 kilometry. Uprostřed se rozkládá 177 metrů dlouhé a 50 metrů široké jezero Llac Martel. Toto jezero je pravděpodobně největší podzemní jezero v Evropě. Konají se zde také úžasné koncerty.

Coves dels Hams

Rozprostírají se u okresní silnice z Porto Crista směrem na Manacor. Uvnitř nich je také menší podzemní jezírko. Prohlídka je zpříjemněna vážnou hudbou a rafinovaným osvětlením, vedena je ve dvou oddělených okruzích.

S´Albufera

Národní park S´Albufera je ideálním místem na celodenní výlet. Jsou zde největší mokřiny na Mallorce a hnízdiště přes 200 druhů převážně vodních ptáků. Turistické trasy vedou přes mosty a okolo jezera Lago Esperanza. Tato oáza klidu leží mezi Sa Poblem a Badia d´Alcúdia.